Umowa kredytu hipotecznego indeksowanego do waluty EURO została prawomocnie uznana za nieważną przez Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z dnia 11 marca 2024 r. w sprawie o syn. akt III C 3414/20. Zgodnie z treścią wydanego w sprawie orzeczenia sąd ustalił, że nie istnieje stosunek prawny wynikający z zawartej umowy oraz zasądził na rzecz Klienta Kancelarii kwotę 86 236,00 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.  

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że umowa kredytu hipotecznego indeksowanego do EUR, zawierająca postanowienia naruszające interes konsumenta nie może prowadzić do powstania ważnego stosunku zobowiązaniowego. Braku związania powoda zakwestionowanymi klauzulami umownymi ostatecznie doprowadził do upadku umowy kredytowej, co z kolei uzasadniało zwrot nienależnego świadczenia w postaci zapłaconych w wykonaniu umowy rat kapitałowo -odsetkowych. Jednocześnie za nieistniejącą uznać należało również umowę zawartą przez strony, po wyeliminowaniu z niej niedozwolonych postanowień, gdyż w tak okrojonym kształcie zgodnie z prawem krajowym nie może ona dalej obowiązywać.

Kancelaria od wielu lat z powodzeniem prowadzi spory sądowe z Bankiem DNB Bank Polska S.A. w tym dotyczące umów kredytowych indeksowanych bądź denominowanych do waluty EUR. 

Sprawę prowadził r.pr. Hubert Moryson-Kowalski oraz r. pr. Piotr Szewczyk.