Po raz kolejny możemy przekonać się o tym, że staranna weryfikacja warunków umowy, odpowiednio dobrana argumentacja oraz analiza orzecznictwa są kluczem do wygranej sporu sądowego. Nie inaczej było w przypadku wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie z dnia 14 stycznia 2022 r. w sprawie o syn. akt I C 55547/16, zgodnie z treścią którego sąd niemal w całości uwzględnił żądanie pozwu zasądzając na rzecz naszego Klienta kwotę 16 620,86 euro. 

Zawarta umowa kredytu hipotecznego indeksowanego do EUR, została przez Sąd uznana za nieważną z uwagi na zawarcie w jej treści postanowień o charakterze niedozwolonym. Sąd po raz kolejny stanął na stanowisku, że zapisy umowne wprowadzające nieusprawiedliwioną dysproporcję w prawach i obowiązkach stron na niekorzyść konsumenta w sposób rażący naruszają jego interesy, a eliminacja tych postanowień z umowy prowadzi do wniosku o jej całkowitej nieważności. 

Zapatrywania Sądu Rejonowego podzielił również sąd II instancji, który wyrokiem z dnia 21 lutego 2024 r. (sygn. akt XXVII Ca 2132/22) oddalił wniesioną przez DNB Bank Polska S.A apelację.

Kancelaria od wielu lat z powodzeniem prowadzi spory sądowe z Bankiem DNB Bank Polska S.A. w tym dotyczące umów kredytowych indeksowanych bądź denominowanych do waluty EUR. 

Sprawę prowadził r.pr. Hubert Moryson-Kowalski, r. pr. Piotr Szewczyk