Kredyty waloryzowane kursem waluty obcej

Kredyty waloryzowane kursem waluty obcej


W umowach o kredyty waloryzowane kursem waluty obcej banki niejednokrotnie zastrzegły w nich uprawnienie do przeliczania kwoty wypłaty oraz spłaty kredytu w oparciu o kursy pochodzące z tabeli banków. W tym zakresie banki miały pełną swobodę i nie musiały się nawet sugerować kursem publikowanym przez Narodowy Bank Polski. W konsekwencji banki mogły w sposób jednostronny określać, jakie saldo zadłużenia będzie miał kredytobiorca po przeliczeniu jego kredytu. Tego rodzaju postanowienia umowne które zastrzegają na rzecz Banku możliwość dowolnej zamiany kursu po jakiej kredyt jest udostępniony bądź spłacany przez kredytobiorcę stanowić może o naruszeniu równowagi kontraktowej stron oraz prowadzić do unieważnienia umowy z uwagi na występowanie w niej postanowień o charterze abuzywnym (niedozwolonym).

Kredyty waloryzowane kursem waluty obcej

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze prawnej konsumentów związanej z kredytami frankowymi, jak również kredytami waloryzowanymi innymi kursami waluty obcej w tym USD/EUR/JPY/GPB oferując profesjonalne wsparcie osobom, które zawierały tego rodzaju umowy. Doświadczenie Kancelarii obejmuje zwłaszcza prowadzenie sporów sądowych związanych z kredytami indeksowanymi oraz denominowanymi udzielanych w latach 2001-2012 przez wszystkie banki prowadzące działalność na terenie Polski.

Rozumiemy, że sytuacja naszych klientów zawierających wiele lat temu umowy kredytowe ma dla nich szczególne znaczenie, dlatego każdego klienta przychodzącego do nas po pomoc, traktujemy indywidualnie. W ramach pomocy prawnej zapewniamy kompleksową analizę jego sprawy przedstawiając rzetelnie ryzyka oraz korzyści płynące z unieważnienia umowy, a wstępna analiza konkretnego problemu jest u nas darmowa.

Kancelaria ma na względzie, by każdy klient czuł się bezpiecznie i komfortowo w trakcie trwania całego procesu unieważniania umowy kredytowej. Podejmujemy się reprezentacji przed sądami wszystkich instancji, oferując przy tym pełną informację w zakresie podejmowanych działań oraz postępach w sprawie.

Nasze doświadczenie i wiedza pozwalają na skuteczną reprezentację klientów w sporach sądowych, negocjacjach z bankami oraz w procesach o unieważnienie umowy kredytowej.

W ramach kompleksowej obsługi prawnej Państwa roszczeń związanych z unieważnieniem umowy kredytowej Kancelaria zapewnia:

  • wnikliwą analizę umowy kredytowej
  • szacunkowe wyliczenie korzyści płynących z wygranej z bankiem
  • przygotowanie pism procesowych
  • reprezentowanie klientów przed sądem oraz innymi instytucjami
  • pomoc prawna w przypadku pozwu ze strony banku

Nasi radcy prawni specjalizują się nie tylko w sprawach związanych z kredytami frankowymi, ale pomagają również w innych problemach prawnych związanych z instytucjami finansowymi. W celu zapoznania się z ofertą kancelarii oraz pozyskania bezpłatnej analizy Państwa umowy zachęcamy do kontaktu z kancelarią.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy mogę unieważnić spłaconą umowę kredytową?

Tak. Sam fakt wykonania umowy kredytowej nie ma wpływu na możliwość jej unieważnienia przed sądem. Kredytobiorca posiadający aktywny kredyt ma takie same prawo do unieważnienia umowy kredytowej jak osoba, która wykonała swoje zobowiązania z tego tytułu.

Z czym wiąże się unieważnieniu umowy kredytu?

Unieważnienie umowy kredytowej prowadzi do uwolnienia się od istniejącego zobowiązania. Prawomocny wyrok sądu powoduje, że umowa jest traktowana jakby nigdy nie została zawarta. Strony uznanej za nieważną umowy kredytowej są zobowiązane zwrócić na swoją rzecz wszystko, co sobie wzajemnie świadczyły tj.:

  • kredytobiorca musi z kolei zwrócić kwotę udostępnionego kapitału.
  • bank musi oddać sumę wpłaconych przez kredytobiorcę rat, a także opłat, prowizji i ubezpieczeń, które były związane z kredytem frankowym;

Czy bank może dochodzić ode mnie roszczeń za korzystanie z kapitału?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący roszczeń banków zapadł w czerwcu 2023 roku. TSUE jednoznacznie wskazał, że banki nie mogą żądać od kredytobiorców wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Trybunał uznał, że w przypadku nieważności umowy kredytu frankowego bank nie może domagać się od kredytobiorcy dodatkowych świadczeń (ponad żądanie zwrotu nominalnej kwoty kredytu), w tym tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Czy bank może mnie pozwać o zapłatę kapitału? Czy mogę się jest możliwość obrony przed roszczeniem banku?

Tak. Banki mają możliwość pozwania Kredytobiorcy o zwrot udostępnionego kapitału w wysokości kwoty rzeczywiście wypłaconej. Należy jednak zauważyć, że Kredytobiorcy mogą podjąć szereg działań mających na celu zabezpieczenie ich interesów, w tym podniesienia zarzutu potrącenia bądź zatrzymania.

Ile trwa postępowanie sądowe?

W zależności od ilości spraw prowadzonych w sądzie postępowania sądowe trwają od roku do dwóch lat przed sądem I instancji. Wnosząc powództwo do sądu należy przyjąć, że sprawa zakończy się po około trzech latach w przypadku rozpatrywania apelacji przez sąd II instancji.

Czy mogę unieważnić umowę bez udziału drugiego kredytobiorcy?

W sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców. Co oznacza, że również jeden z kredytobiorców zainteresowany jej unieważnieniem może złożyć odpowiednie powództwo do sądu. Powyższe zostało wyrażone w Uchwale Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2023 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 12/23.