Mateusz Futyma
Mateusz Futyma
Radca Prawny / Specjalista ds. prawa ochrony konkurencji i konsumentów
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikację radcowską odbywał przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. Od 2024 roku jest wpisany na listę radców prawnych.
Mateusz Futyma jest specjalistą w zakresie prawa cywilnego i gospodarczego. W ramach wskazanych gałęzi prawa jego zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim sprawy z zakresu prawa bankowego, ochrony konkurencji i konsumentów, praw własności intelektualnej oraz prawa handlowego. Doświadczenie zawodowe rozwijał zarówno w trakcie aplikacji radcowskiej, jak i studiów. W ramach dotychczasowej kariery zawodowej wyspecjalizował się w szczególności w prowadzeniu spraw związanych z umowami kredytów waloryzowanych kursem waluty obcej, jak również tych objętych sankcją kredytu darmowego.
W kancelarii odpowiada przede wszystkim za prowadzenie spraw z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów. Świadczy kompleksową obsługę prawną w tym zakresie, od etapu przedsądowego (w tym prowadzenia rozmów ugodowych), poprzez reprezentację przed sądami powszechnymi i Sądem Najwyższym, aż do rozliczenia z bankiem. Jego doświadczenie obejmuje nie tylko popieranie roszczeń kredytobiorców ale również odpieranie wystosowanych wobec nich roszczeń banków i instytucji finansowych.
Przy świadczeniu pomocy prawnej, kładzie on szczególny nacisk na zindywidualizowane podejście do klienta. Jego priorytetem jest znalezienie odpowiedniego rozwiązania prawnego i dostosowanie go do potrzeb klienta.
Biegle włada językiem angielskim.
Specjalizacje
Prawo ochrony konkurencji i konsumentów, ze szczególnym z uwzględnieniem spraw dotyczących praktyk ograniczających konkurencję, praktyk naruszających interesy konsumentów, w tym w szczególności spraw związanych z umowami kredytów waloryzowanych kursem waluty obcej oraz sankcji kredytu darmowego.
Prawo cywilne oraz Prawo bankowe, z uwzględnieniem kontraktów handlowych, umów restrukturyzacyjnych, doradztwa prawnego przy ustanawianiu i przenoszeniu zabezpieczeń oraz przywracania wiarygodności kredytowej.
Prawo własności intelektualnej, w szczególności w zakresie ochrony: unijnych i polskich znaków towarowych, praw autorskich oraz firmy i pozostałych niematerialnych dóbr przedsiębiorstwa.