W najnowszej uchwale z 19 września 2024 r. (sygn. akt III CZP 5/24) Sąd Najwyższy przesądził o losach frankowiczów, którzy związali się umową kredytu z Getin Bankiem, który pozostaje w upadłości od lipca 2023 r.  

W swojej uchwale Sąd Najwyższy wskazał, że postępowanie sądowe z powództwa kredytobiorcy będącego konsumentem o ustalenie nieistnienia stosunku prawnego z umowy kredytu, prowadzone przeciwko bankowi, co do którego w toku postępowania ogłoszono upadłość, nie jest sprawą „o wierzytelność, która podlega zgłoszeniu do masy upadłości” w rozumieniu art. 145 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe, a tym samym może być podjęte z chwilą ustalenia osoby pełniącej funkcję syndyka.  Powyższe świadczy o tym, że Sąd Najwyższy uznał za nieprawidłową tezę syndyka Getin Banku, jakoby postępowanie upadłościowe miało pierwszeństwo przed sprawami o unieważnienie umów kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, które zawierają niedozwolone postanowienia umowne. 

Co powyższe oznacza w kwestii trwających już procesów sądowych? Kredytobiorcy mają w końcu szansę na podjęcie przez Sądy postępowań zawieszonych ze względu na ogłoszony przez Bank stan upadłości. Droga do unieważnienia umów „frankowych” została odblokowana. Sąd Najwyższy jednoznacznie stanął po stronie frankowiczów, którzy pozostają w sporze sądowym z Bankiem. Ich sprawy mogą zostać rozpatrzone pomimo tego, że Bank pozostaje w upadłości. Uchwała Sądu jest ważna również z tego względu, że stwarza możliwość zawieszenia spłaty wciąż aktywnych kredytów, a także do tego, aby wykreślić hipotekę Banku z księgi wieczystej nieruchomości – co pozwoli kredytobiorcom np. na sprzedaż kredytowanych nieruchomości. 
  Kancelaria z powodzeniem prowadzi wiele postępowań m.in. przeciwko Getin Bankowi i niezmiernie cieszy ją informacja, że Klienci w końcu mogą liczyć na szybsze rozpoznanie ich spraw.